2012. november 21., szerda

Kubai túra #2013 : 1-2 NAP

Megpróbáljuk összerakni a részletes programot a beérkezett kérések alapján, úgyhogy a következő hetekben szépen sorra vesszük a napi programokat. Miután folyamatosan frissül a dolog ezért a napi program legfrissebb változatát nyomon követhetitek a jobb oldalon található "Kubai szivar és rum túra #2013" menüben. Lássuk az első két napot:
A Hotel Nacional egyik terasza
1. NAP: Repülünk! Sokat és messzire. Mivel Budapestről nincs közvetlen járat Havannába, ezért egyszer biztosan átszállunk. A jó hír, hogy a repülőn 81 cm az ülések közötti távolság. Mivel én például közel két méter vagyok, nem mindegy hogy utazok... mennyi helyen. Egyszer csak megérkezünk, elfoglaljuk a szállodai szobákat, [UPDATE] több mint valószínű, hogy a Hotel Nacional-ban. Ez a szálloda méltán Kuba leghíresebbike. Az 1930 szilveszterén megnyitott hotelben az elmúlt nyolcvan évben hírességek egész sora szállt meg - Frank Sinatra,  John Wayne, Marlon Brando,  Ernest Hemingway és természetesen Winston Churchill is, aki a szálloda teraszán kortyolgatta kedvenc whisky-jét (francokat kortyolgatta! üvegszámra itta) és persze szivarozott. Mi sem teszünk másképpen és a napszaknak megfelelő mennyiségű rum és szivar elfogyasztása után csendes pihenő...
Az El Gato Tuerto
2. NAP: Ez az a nap ami tervezhetetlen. A repülő út hossza 19 - 31 óra között változik, járatnak megfelelően, ezért érkezhetünk akár a 2. napon is. Esti program keretében megismerkedünk az El Gato Tuerto Club konyhájával és zenei programjával. Remek ízelítőt kaphatunk a kubai zene legjobbjaitól: Ela Calvo, Buena Vista Social Club... és miután Kubában leszünk, vélhetően a magánnyal sem kell majd törődnünk...
Éjszakai program (lehetőség)






2012. november 20., kedd

Vegafina Robusto

VegaFina Robusto
Jómagam évekkel ezelőtt kóstoltam először a márkát, igazán soha nem szenteltem neki különösebb figyelmet. Nagy kár...
Ez a márka igazán sokat fejlődött és folyamatosan hozza az elvárható minőséget. A blendért José Seijas felel, ami sok mindenre garanciát jelent, talán ezért a legtöbbet értékesített szivar Európában. Amit most kóstoltam: a Vegafina Robusto. Amikor a kezebe akadt, rögtön feltűnt, hogy igényesen készített darab, szép selymes borítólevéllel (erre még visszatérünk). A következő dolog ami megragadott, a szellőzés és az égés. Kényszerűségből nagyon rondán gyújtottam - össze vissza égett - de a szivar utolérte saját magát, körülbelül a negyedik szippantás után tökéletes égést és szellőzést kaptam. Ez nagyon meglepett, mert ritkaság számba megy az ennyire profi sodrás és minőségi borítólevél. A borítólevél egyébként ecuadori Connecticut Shade, ami valami egészen fantasztikus. Ezt a borítólevelet használják a CAO Gold szivaroknál is. Egészen elképesztő selymességet és lágyságot biztosít a szivarnak. A töltelékhez többféle dohányt használtak fel: egy csipet kolumbiai, egy csipet hondurasi és végül egy kis dominikai. A bunch-ot összefogták egy indonéziai kötőlevéllel, mely meg is határozza a szivar karakterét. Boszorkányos... Főleg az ánizs dominál, kissé borsos lecsengéssel, amihez ha hozzávesszük a telt - krémes füstöt - egy igazán egyedi élményt kapunk. Közepesen gyenge szivar, valahol a mild és medium között. Kezdő szivarosok kötelező darabja.

VegaFina Robusto: 93 pont / 26 pont

Méretei: 127 mm / 50 rg.


2012. november 15., csütörtök

Kubai szivar és rum túra #2013

Elkezdtük összeszedni azokat a program lehetőségeket, amelyeken szívesen részt vennénk a túra alkalmával. 
A lista folyamatosan bővül és bővíthető, amihez a Ti segítségeteket kérjük. Az alábbi ötletek merültek fel ezidáig:
Partagas szivargyár
1. Szivargyár látogatások Havannában;
2. Havannai nevezetességek: Hotel Nacional, Szivarmúzeum, stb...;
3. A havannai éjszaki élet átfogó megismerése;
4. Mojito-zás és szivarozás a La Bodegita del Medio-ban;
5. Pinar del Rio tartomány felfedezése, dohány földek, szivarsodrás...;
Club Tropicana
6. Santiago de Cuba városa és a régi Bacardi gyár felkeresése (16-20 óra busz út Havannából, a kalandtúra kedvelői választhatják a belföldi repülőjáratot is) - távolság miatt kérdőjel; Mondjuk több naposra is lehet szervezni és akkor megállunk pár érdekes helyen (Trinidad, Cienfuegos, Guantanamo);
Láblógatás...
7. Láblógatás a tengerparton, rum - szivar társaságban;

Esetleg:
8. Búvárkodás;
9. Motor bérlés;
10. Tengeri horgászat...




Mondanom sem kell, hogy a szivar és rum kombó, minden program kötelező tartozéka.

A program még teljesen képlékeny, így minden ötletet - javaslatot szívesen veszünk...
Írjátok meg a info@torcedorcigar.com email címre. 

2012. november 13., kedd

Los Statos de Luxe Selectos #2012

Los Statos de Luxe
A birodalmi sas népszerű díszítő motívum volt a 19. század havannái között. Ezen kevésbe ismert kubai márka logóját is ez ékesíti. A Los Statos-ról viszonylag keveset tudni: a Martinez y Cia. szivargyár márkája volt és valamikor a 19. század végén alapították. Jelenleg méltatlanul elhanyagolt márka, alig néhány méretben készül, azok is majdnem teljes egészében géppel. A szivar különlegessége viszont a felhasznált vuelta abajo-i dohányban rejlik. Azokat a long - filler (!) dohányleveleket, amelyek valamilyen oknál fogva nem használtak fel a totalmente a mano szivarokhoz, géppel - szivarrá sodorják. Ez a Los Statos de Luxe márka. A Selectos egyébként egy klasszikus corona méretű szivar, mely magában hordozza a prémium havannák ízvilágát - mindenből egy kicsit. Azt gondolnák, hogy ebből kifolyólag nincs önálló karaktere a szivarnak, pedig igazi finomsággal találkozhatunk.
Nagyon jó ár / érték arányú szivar, inkább kezdőknek...

Los Statos de Luxe Selectos: 80 pont / 25 pont

Méretei: 140 mm / 40 rg.

2012. november 6., kedd

Ahol rá lehet gyújtani: MOM Park Leroy étterem

A dohányzásról szóló törvény módosításával tavaly december 31-el megszűnt a lehetősége a kulturált szivarozásnak, így kiszorultunk az éttermekből - kávézókból. Bizonyos tekintetben érthető a dohányzás visszaszorítása és azt is megértem, hogy nem tudnak különbséget tenni a cigarettázók és a szivarosok között (itt volt egy kedves utalás a fülkeforradalmi törvényhozás droidjaira, melyet utóbb töröltem), de ezt ésszel is meg lehetett volna oldani. Mint például Horvátországban, ahol a vendéglátó helyeknek egy adott határidőig nyilatkozniuk kellett, hogy x naptól az adott hely dohányzó vagy nem dohányzó. Ilyen egyszerű!! A döntést a vendéglátóhely bejáratán jól láthatóan fel kell tüntetni. Így mindenki kedve szerinti helyre mehet. De nálunk nem... Csak teraszon lehet rágyújtani (ott is csak megkötésekkel)... Na már most ebben a jó időben (kora este 4-5 fok) az embernek nincs nagy kedve a teraszon fagyoskodnia, egy - másfél órán keresztül. 
Persze a magyar leleményesség itt is utat tört magának... a budapesti MOM Park bevásárlóközpont Leroy éttermében. Ugyanis a nyári teraszuk helyén kialakítottak egy kellemes dohányzó teraszt. A fűtést gázmelegítőkkel oldják meg, ami nagyon kellemes hőmérsékletet biztosít az ott tartózkodásunk alatt.A kiszolgálásra sem lehet panasz, a konyhája pedig igazán kitűnő. A legfontosabb pedig az, hogy minden megkötés nélkül hódolhatunk a szivarozás szenvedélyének.
[2012. november 28.] Egy ismerősöm mesélte, hogy felhívta a LeRoy-t asztalfoglalás miatt és letagadták, hogy a teraszon rá lehetne gyújtani. Nos részben megértem a dolgot... Megnyugtatok mindenkit: a teraszon rá lehet gyújtani. Ebéd időben viszont (12h-15h) a szivart kérik, hogy mellőzük.


MOM Park Leroy Bistro

Cím: Budapest, XII. kerület, Alkotás út 53.

Asztalfoglalás: +36.1.487.5418

Web: http://www.leroybistro.hu



2012. november 5., hétfő

AVO La Trompeta Limited Edition #2012

AVO La Trompeta

Avo Uvezian zenészként kezdte, majd zeneszerző és szivarkedvelő lett. Végül megalapította az AVO szivarmárkát, mely manapság az egyik legkedveltebb dominikai szivar. A La Trompeta, a mester 86. születésnapjának méltó köszöntője. Ebből a szivarból néhány tízezer szálat sodortak, innen a Limited Edition jelző. Kimondottan érdekes formájú szivar, nem egy klasszikus torpedo. Ahogy a neve is utal rá: egy trombita stilizált mása. Ahhoz képest, hogy limitált kiadás, jobban odafigyelhettek volna a konstrukcióra. Az első két harmadban nem volt gond, de a harmadik... Nem igazán szelelt, rondán is égett. Az ízvilága... az egy másik történet...
Egyrészről adott egy domikai szivar, a maga egyszerűségével. Itt fontos megemlíteni, hogy a márkát jó pár évvel ezelőtt felvásárolta a Davidoff, ami szerény véleményem szerint nem kimondottan használt neki. Az AVO-ra is sikerült ráerőltetni a klasszikus Davidoff féle laposságot.
Másrészről viszont a szivarnak vannak érdekes pillanatai - ebben is emlékeztetve a Davidoff márka Puro d'Oro sorozatára. Ami megmenti az ízvilágot az kérem szépen Ecuadorból beszerzett borítólevél: Special Sun Grown Seleccion 702 - ami jelentsen bármit is - jót tett a Trompetanak. Bár az eredmény elég felemásra sikerült: az első harmadban friss zöldség (főleg zeller), míg a másodikban leginkább citrus és meta, mely - valljuk be őszintén - elég érdekes kompozíció. Nem szeretnék lebeszélni senkit erről az AVO-ról, de egy Limited Edition-tól többet várna az ember.

AVO La Trompeta Limited Edition #2012: 86 pont / 26 pont

Méretei: 165 mm / 54 rg.